3.07.2014

Tefekkür/ Akletmek.

Kur'an-ı Kerim'de 49 kere akletmek kelimesi geçiyormuş. Yüce Rabbim pek çok kez biz kullarına akletmekten bahsediyor ve biz hâlâ akletmekten aciz bir şekilde hayatımıza devam ediyoruz.

Minarelerden sabahı ezanı yükselirken balkona çıkıp caddenin sessizliğinde sabah ezanının yankısını dinledim az evvel. Tefekkür için muazzam bir ortamdı. Yıldızları izlemeyi oldum olası severim. Eskiden yıldızlara bakıp çocukça hayaller kurarken şimdi Rabbimin güzelliğini görmek için bakıyorum yıldızlara.

Biz insanoğlu kendimize nankörlük edene bir daha yüzümüzü bile çevirmezken Rabbim ne kadar merhametli! Biz O'nun sonsuz nimetleri için sonsuz teşekkür ve tefekkür etmemiz gerekirken yapmamız gereken ibadetlere bile yüz çevirirken, Rabbimize sayısız nankörlük ederken O hâlâ bizim rızkımızı veriyor ve bizi görüp gözetiyor. Ve biz hâlâ Rabbimize nankörlük etmekten geri durmuyoruz.

Yıldızlar ne kadar güzel değil mi? Onları ve biz nankör insanoğlunu yaratan Rabbimin güzelliğinden başka bir şey değil aslında gördüğümüz lakin bunu idrak edebilecek durumda değiliz. İdrak etmek şöyle dursun akletmiyoruz bile.
Tefekkür edebilmek, Rabbimize nankörlük etmek yerine akledebilmek dileği ve duasıyla hayırlı Ramazanlar diliyorum.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder