19.03.2015

"Tek Kelimelik Sözlük"

Uzun zamandır elimde aynı kitabı görenler şaşırıyor. Sen bu kadar yavaş okumazdın, ne oldu da bitiremedin dercesine bakıyorlar. Öyle bazı kitaplar var ki; bitsin istemediğim için nadiren okuyorum. O kitapları hep yanımda taşıyıp bir iki sayfa okumakla yetiniyorum. Onların dostluğundan mahrum kalmak istemiyorum sanırım. Ali Ural'ın Posta Kutusundaki Mızıka'sından sonra Tek Kelimelik Sözlük oldu yeni dostum. Ama her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi Tek Kelimelik Sözlük de bitti; ama onunla dostluğumuz bitmesin diye altı çizili satırlarımı not ettim her zamanki gibi. İşte onlardan bazıları :

  • Sonra öyle bir sustu ki, dua ettiğini anlamadı kimse, o derin sessizlikte kalbini kımıldattı. Ticaret yapar gibi istemedi rabbinden. Hatta hiç istemedi. Haliyle çaldı o yüce kapıyı. Kapı açılmadı sanarak korktu bazen. "Kapı kapanmadı ki hiç!" diye uyarıldı.
  • Hüzün:"Sonu üzüntüye varan dünyevi istekler." 
  • "Kalbin zekatı hüzündür." 
  • Güvenmeye ihtiyacımız var! İnanmaya ihtiyacımız var çünkü. Şüphe gözlükleri eğip büküyor, kısatıp uzatıyor. Şüphe kuyuları zehirliyor meyvelerimizi. Şüphe nehirleri denizlere karışmıyor. Şüphe balıklarıyla lebalep ağlar. Şüphe vagonları darmadağınık. Şüphe lokomotifleri evleri sürüklüyor. Şüphe aysbergine çarpıyor gemiler. Şüphe göklerinde kapkara uçurtmalar. Şüphe yağmurlarından kaçanlara bak! Şüphe saatlerinin zembereklerinde atlar. Şüphe atları boşanan jokerler yerde. Şüphe köprüleri yıkılan bir bir: İnfilak! Şüpheden barikatlar, sakın yaklaşma!
  • - Yollar hep yılana benzetilir değil mi? - Evet. -Neden? Kıvrıldıkları için mi? -Hayır. Ayrılık zehirleyebilir insanı.
  • Gerçek bir adaya ihtiyacımız var. Paranın geçmediği değil hükmetmediği. Özgürlüğünü elinden alamadığı insanın. Dostun, sevgilinin yerine geçmediği. Çünkü ne ayırırsa sevdiğinden insanı, asıl sevdiği o olur.
  • "Şair" kelimesi "yalancı" manasında da kullanıldı cahiliye devrinde. En güzel şiir, en yalan şiirdi.
  • İnsan yalan söylemeye ve yalan söyleme niyetini taşımaya devam ederken bir an gelir ki kalbinde önce bir siyah nokta belirir. Sonra bu nokta büyür ve kalbinin tamamı simsiyah olur. Sonunda Allah katında "YALANCILAR" arasına kaydedilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder